RT9073N-28GB
Mfr.Part #
RT9073N-28GB
Manufacturer
Richtek
Package/Case
Datasheet
RT9073N-28GB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-5
Stock
319
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 250mA